lçede görülen başlıca turizm çeşitleri; yayla, av ve spor turizmidir.
İlçe merkezi ve Boyalı Bucağı’na bağlı yaylalar, günümüzde halen doğallığını korumaktadır. Onlarca ağaç çeşidi, uzun düzlükleri ve doğal yaşamın sunduğu eşsiz güzellikleriyle, görmeye gelenleri kendine hayran bırakır.

Yaz mevsiminde yaylalarımızı tanıtmak ve bu coğrafyadan çeşitli nedenlerden dolayı ayrı olan insanlarımızı bir araya getirmek amacıyla yayla şenlikleri düzenlenir. Bu şenliklerde gelenek ve göreneklerimiz yayla atmosferinde tekrar yaşanır, genç kuşakların da tanıması sağlanır.
Son yıllarda öne çıkan diğer bir turim çeşidi de av turizmidir.

Bölgede bulunan geniş ormanlık alan ve yarattığı doğal çevre, av meraklıları için bulunmaz bir ortam sunmaktadİr. İlçemiz ormanları, bu yönüyle yurt dışı ve yurt içinden bir çok avseverin dikkatini çekmiştir. Özellikle yaban domuzu ve tavşan avı tercih edilir.

Tüm dünyada organizasyonlar, turnuvalar ve yarışmalarla gündeme gelen spor turizminin küçük bir örneğini de ilçemiz Araç’ta görebiliriz. Başta futbol olmak üzere çevre illere müsabakalar için gelen çeşitli spor kulüpleri konaklamak ve kamp yapmak için ilçemizi tercih etmektedir.