Araç Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz Bölgesi’nin Bati Karadeniz Bölümünde Kastamonu-Karabük arasinda kurulmus 1878 km2lik bir yerlesim birimidir. Araç’a yakin yerler;doguda Kastamonu Merkez ve Ihsangazi,batida Safranbolu,kuzeyde Daday ve Eflani,güneyde Ilgaz ve Ovacik’tir. Ilçe genelde ormanlarla kaplidir.Bu ormanlarda bulunan baslica agaç türleri:Mese,Köknar,Çam ve Kayindir.Ilçenin deniz seviyesinden yüksekligi (rakim) 641m’dir.

Araç’in üç önemli yerlesim merkezi vardir.Bunlar;Merkez,Igdir ve Boyali’dir. Ilçede tüm ilçe kurum ve kuruluslari bulunmaktadir.Ayrica ,ilçede ilkögretim ve ortaögretim kurumlarindan ilkögretim okullari,liseler Orman Muhafaza Okulu(Türkiye’nin ilk Orman Muhafaza Okulu),Saglik Meslek Lisesi,Imam-Hatip Lisesi Bulunmaktadir.
1868 yilinda ilçe olan Araç 120 köy ve 6 mahalleden olusmaktadir

COĞRAFİ KONUM
Araç, Karadeniz bölgesinin bati Karadeniz bölümünde Kastamonu iline bagli bir ilçe merkezidir.

Kasaba, Kastamonu-Karabük yolu üzerinde ve Ilgaz daglarindan kaynagini alan Araç çayinin kuzey kiyisinda kurulmustur. Deniz seviyesinden yüksekligi 641 metredir. Ilçenin yüzölçümü 1880 km2, kasaba yüzölçümü ise 35 km2’dir.

İKLİM

Iklimin Genel Karakteri: Ilçenin bati yönü genellikle açik olup bölge, Karadeniz ardi iklim bölgesine daha dogrusu geçis iklim bölgesine girmektedir. Genel olarak karasal iklim hüküm sürer. Yazlari sicak, kislari karli ve donludur. Yagis genellikle ilkbahar ve sonbaharda yagar. Bu yagis kisin kar seklindedir. Kar, Kasim sonlari ve Aralik aylarinda yagmaya baslar. Bazi yerlerde 1,1-5 metreyi bulur. Genel olarak ilkbahar serin geçer. Serinlik bilhassa yüksek kisimlarda kendini daha iyi gösterir. Yilin sicak günleri Temmuz ayi basinda baslayip, Agustos ayi ortalarina kadar devam eder.

AKARSULAR

Ilçe sinirlari içindeki bütün akarsulari Araç Çayi ile Soganli Çayi toplamaktadir. Araç Çayi Ilgaz daglarindan inen Obruk, kizileller ve sübog dereleri ile beslenir. Aktas deresi Ersük ile birleserek çogalir. Basköy yakinlarinda Ilgaz daglarindan inen dere ile birleserek Araç çayini teskil eder. Kuzeyden güneye dogru akarak Araç Çayi’na karisan dereler ise Avlacik ve Kuzlan dereleridir. Kuzeybatida Karadere, Daday ormanlarindan çikarak Kayabogazi mevkiinde Araç Çayi’na ulasir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Ilçe topraklarini kaplayan hakim bitki örtüsü orman agaçlaridir. Ilçenin sinirlari içinde tarim alanlari hariç tutulursa diger bütün daglar ve dag yamalari sik ormanlarla kaplidir. Bu ormanlari igne yaprakli ve yayvan yaprakli agaçlar meydana getirmis olup, yayvan yapraklilar daha çok ilçenin kuzeyindeki Karkalmaz sirtlarini kaplamaktadir. Orman agaç türleri olarak köknar, kayin, mese ve çam basta gelmekte ve isletmeye çok elverisli bulunmaktadir.